Fotoğraf Galerisi
Süper Ay
Süper Ay
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 39
Toplam : 44
Ziyaretçi
 

2050’den sonra Mars’tayız...

İnsanoğlu, bilimdeki gelişmeler ışığında gönderdiği uzay araçları sayesinde evrende giderek daha uzak noktalara ulaşıyor. Ancak bu kadar uzak mesafelere insanlı uçuşların en erken zaman gerçekleştirilebileceği hâlâ bir muamma. 1 Temmuz’da Avrupa Uzay Ajansı (ESA) direktörlüğü görevine başlayacak olan Profesör Jan Wörner, insanların bir gün Mars’a gidebileceğinden emin.

Sekiz yıl boyunca Alman Havacılık ve Uzay Merkezi‘nin (DLR) direktörlüğünü yürüten Wörner, “Amerikalılar çok cüretkâr ve 2030/2035′ten bahsediyorlar. Ancak ben 2050 yılından önce Mars’a yolculuğun başarılmasını çok iddialı buluyorum” dedi.

“UZAY MİSYONU İLE MARS MİSYONU ÇOK FARKLI”
DLR’deki sekiz yılını ve bu dönemde uzay ve havacılıktaki gelişmeleri değerlendiren Prof.Wörner, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Amerikan bir astronotla Rus bir kozmonotun bir yıl sürecek  misyonuna ilişkin ise şunları söyledi: “Böyle uzun vadeli bir misyon tıbbi açıdan heyecan verici. Kan basıncı, tuz oranı, cildin yaşlanması, kemik erimesi ve yerçekimsiz ortamda bağışıklık sisteminin durumunu, tüm bunları yakından incelemek ve bulguları Dünya için kullanmak önemli bir araştırma görevi. Bu bir yıl sorunsuz geçse de Mars misyonu için yine de çok uzun bir yol kat edilmiş anlamına gelmiyor. Uzay İstasyonu’ndaki astronotlardan biri hastalanırsa hemen yarın Dünya’ya dönebilir.  Ancak Mars yolunda biri hastalanırsa, Dünya’daki bir hastaneye getirilmesi 2 yıl sürer“

“MARS’A TEK YÖN YOLCULUK ETİK DEĞİL“
Wörner bir firmanın Mars’a tek yön yolculukla insan gönderme planlarını ise etik bulmuyor.  Wörner, “Bizler Mars’ta nefes alamayız, dışarıda dolaşamayız. Radyasyon nedeniyle yüksek oranda korumaya ihtiyaç var. Geri dönüş perspektifi olmadan böyle bir misyon düşünülemez“ şeklinde konuştu.

“ŞU ANDA MARS’A GİTMEK İÇİN UYGUN TEKNOLOJİYE SAHİP DEĞİLİZ”
Prof. Wörner “İnsanoğlu bir gün Mars’a gidecek ancak bunun için uygun tekniğe sahip olduğunda. Bu biraz daha zaman alacaktır. Ancak gelecekte, Mars’a gidip geri dönmeyi sağlayacak ulaşım araçlarının var olacağından eminim. En önemli konu insan psikolojisi ve tıbbi sorunlar. Bu sorunların nasıl çözüleceğini henüz bilmiyorum“ şeklinde konuştu.

“BİR GÜN DÜNYA’DAN GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALACAĞIZ”
Wörner ayrıca, “Eğer gelecek bir kaç bir milyar yıl boyunca Dünya’yı yaşanılır kılmayı becerirsek, o zaman da Güneş’teki gelişmeler nedeniyle göç etmeye zorlanacağız“ dedi.

 
Eklenme Tarihi : 16.04.2015 17:07:22
Okunma Sayısı : 3204

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz