Fotoğraf Galerisi
Güneş Patlaması
Güneş Patlaması
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 50
Toplam : 53
Ziyaretçi
 

9 Mart 2016 güneş tutulması gerçekleşti...

GÜNEŞ TUTULMASI


Google yaptığı Doodle tasarımı ile büyük beğeniler kazanmakta. Bugün hazırlanan doodle ise büyük bir ilgi çekti. Dünya bu tutulmayı ne yazık ki, bazı denizciler dışında tam olarak değil parçalı tutulma olarak gözlemleyecek. Tam Güneş tutulasını Sumatra, Borneo Sulawesi ve Pasifik Okyanusu’ndaki konumlardan görülebilecek. Güney/Doğu Asya, Kuzey/Batı Avustralya, Pasifik ve Hint Okyonusu gibi bölgelerde ise Parçalı Güneş tutulması şeklinde görülecek. 9 Mart’taki “Tam Güneş tutulması”na şahitlik edemeyecek ülkemiz, 21 Haziran 2020'deki Halkalı Güneş Tutulmasını ise parçalı tutulma olarak izleyebilecek. Ay’ın Güneş’i Dünya’dan DİSK halinde görünen ışıkyuvarını tümüyle örtmesi ile oluşur. Güneş’in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay’ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş’in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tutulmaya ancak tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.

GÜNEŞ TUTULMASI NEDEN OLUR

Güneş Tutulmasını meydana getiren doğa olayı; Ay'ın yeniay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması gerekmektedir.  Yani yörünge düzleminin Dünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir.  Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık olarak on iki kez dönmesine karşın, Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında beş derece kadar bir açı olması nedeniyle, Ay her defasında Güneş'in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur.
TAM GÜNEŞ TUTULMASI

Ay'ın Güneş'i Dünya'dan disk halinde görünen ışıkyuvarını tümüyle örtmesi ile oluşur. Güneş'in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay'ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş'in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tutulmaya ancak tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.
Halkalı Güneş Tutulması: Ay'ın, Güneş'in önünden tam kavuşumlu geçişinde Güneş'i tam örtmediği zaman gözlemlenir. Ay'ın çapı, Güneş'in ışıkyuvarının çapının yaklaşık 400'de biridir. Ancak Ay'ın Dünya'ya uzaklığı, Güneş'in uzaklığının yine yaklaşık 400'de biridir. Bu yüzden Ay'ın Dünya'dan görünür büyüklüğü Güneş ile yaklaşık olarak aynıdır. Ancak gerek Dünya'nın Güneş çevresindeki, gerekse Ay'ın Dünya çevresindeki yörüngeleri tam daire olmadığından, Ay her tam kavuşumlu geçişte Güneş'i tam olarak örtmez. Bu durumda, Güneş diskinin Ay tarafından örtülmeyen kısmı, Dünya'dan halka şeklinde gözlemlenir

PARÇALI GÜNEŞ TUTULMASI

Ay'ın Güneş'i kısmen örtmesi sonucunda oluşur. Her tam ve halkalı tutulma, parçalı tutulma olarak başlar ve tam kavuşumdan sonra yine parçalı tutulma halinde devam eder ve biter. Tam tutulma sırasında, tutulmanın tam olarak gözlenebildiği Dünya yüzeyindeki dar koridorun dışındaki geniş alanlarda, tutulma parçalı tutulma olarak görülür.

HİBRİT GÜNEŞ TUTULMASI

Tutulmanın Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde halkalı olarak gözlenmesi demektir. Hibrit tutulmalar ender olarak görülür

GÜNEŞ TUTULMASI İLE İLGİLİ BATIL İNANÇLAR

Güneş tutulması nı çoğu insan için korkutucu bir günün tarihi olarak tanımlarlar. Bu korkutucu olayların başında; tabii afetler, patlamalar veya terör saldırıları ve deprem olasılığı olduğunu düşünürler.  Uzmanlar, güneş tutulması ile zelzele arasında bir ilişki bulunmadığını belirtse de zelzele korkusu olanlar bunu pek dikkate almıyor.Güneş tutulması ile ilgili batıl inançlar sadece depremle sınırı olan kalmıyor. Anadolu'nun bazı bölgelerinde Güneş tutulmasının uğursuzluğa işaret olduğunun ve fena bir olacağı beklentisi sık görülüyor. Güneş tutulduğunda davul çalmanın ya da gürültü yapmanın fenalıkları uzak tuttuğuna inanılıyor.

GÜNEŞ TUTULMASININ GENETİK HAFIZADA YERİ VAR

İnsanların korkularında kısa hafızalarının tesiri olduğu kadar 'genetik' hafızaların da mühim bir yeri var. Yakın tarihte gerçekleşen zelzele, güneş tutulması ile ilgili korkuları tetiklese de, Anadolu topraklarında güneş tutulması her daim korkulan bir sema olayı olmuş. Tabii ki sadece Anadolu'nun değil, dünya üstünde bulunan birçok topluluk karanlık çağlardan gelen batıl inançların da etkisi ile güneş tutulmasından ölesiye korkmuş.

Eski Yunan inançlarında, güneş tutulması kızgın tanrıların öfkesinin belirtisiydi. Güneş tutulmasından sonra türlü tabii afet ve felaketler le cezalandırılacaklarına inanıyorlardı.

Tuva Türklerine göre, parlayan Güneş'in gündüz vakti karanlığa gömülmesinin nedeni Güneş'in bir ejderha tarafından yutulmasıydı. Bu yüzden, Güneş tutulması sırasında olabildiğince gürültü yapılıyordu. Böylece Güneş'i yutan ejderha korkup kaçacaktı.


 
Eklenme Tarihi : 09.03.2016 22:40:36
Okunma Sayısı : 1232

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz