Fotoğraf Galerisi
Venus-Mars-Uranus
Venus-Mars-Uranus
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 38
Toplam : 45
Ziyaretçi
 

AY Bölüm 1

NASA’nın Ay üzerindeki LTP’yi (Lunar Transient Phenomena:Geçici Ay Fenomenleri)samimiyetle ince­lemeye başlaması 1960’lar gibi çok yakın bir zamana rastlar.üzerinde durulan LTP, hareket, renk, ışık ve kararma gösteren, alışılmışın dışındaki herhangi bir şe­yi kapsıyordu.


NASA, Strolling Astronomer dergisinin Haziran 1972 tarihli sayısında, Geçici Ay Fenomenleri’ni gözlem­lemek üzere resmî bir program yayımlandı. Uygun ce­samette teleskopu bulunan, ana hedefleri ve çalışma metodlarını anlayacak kadar tecrübe sahibi olan göz­lemciler acele aranıyordu. Sonunda, tam otuz iki göz­lemciden yanıt geldi. NASA, her bir gözlemciye, her bi­ri geçmişte devamlı olarak LTP gösteren dört bölgenin yanı sıra bir de kıyas imkanı olsun diye LTP göster­meyen bir bölge ve pozitif sismik raporlarının geldiği bölgelerden birini tahsisetti. Araştırma süresince her ­hangi bir düzenlilik içerisinde rapor veren sadece altı gözlemci çıkmıştı. Bunlar daher zaman, kendilerine tahsis edilen bölgelerle ilgili raporlar olmuyordu. Bu­gün NASA’nın elinde, en bariz LTP’lerin oluştuğu yer­leri gösteren bir harita vardır.


İngiliz astronomu Patrick Moore, LTF'leri sınıflan­dırmıştır.Ayrıca, NASA’dan Bn. W.S.Cameron belki de bu alanda herkesten daha fazla çalışmış ve 16. yüzyıla kadar dayanan 900’ü aşkın bir LTP koleksiyonu topla­mıştır.

Mooreve Cameron’un LTP koleksiyonlardan se­çilen şu örnekler, Ay’ın üzerinde yüzyıllardır meydana gelen ve hâlâ daha meydana gelmekte olan bu türden olaylara bir ışık tutacak mahiyettedir:

 

Aristarchus Krateri’nde, ışıldayan, kırmızımsı renklendirmeler, yıldız benzeri noktalar,aydınlanma­lar, nabız gibi seğirmeler ve zirvelerin tepesi ile krater tabanında mavi ışıklar görüldüğü rapor edilmiştir.

Plato Krateri’nde, ışıldayan, iğnemsi noktalar, hareket eden ışıklar ve kırmızı renk gözlemlenmiştir.

 

Bir düzine ya da daha fazla kraterde, ay tutul­maları sırasında, yıldız benzeri noktalar gözlemlenmiş­tir.

GassendiKrateri’nde, dış duvarda ve sonra bir iç duvarda aydınlanma, ışıldama, tabandapembemsi bir parıltı ve duvarda hareket eden gölgeler görülmüştür.

 

Eratosthenes Krateri’nde, iç duvarda ışıldama, meyilli yüzeyden aşağıya doğru çağlayan sis görüntü­sü ve bir küme ışık lekeleri görüldüğü rapor edilmiştir.

 

Biela Krateri’nde, 28 dakika süreyle ışıldayan iki kırmızı leke görülmüştür.

 

RabbiLevi Krateri’nde, ufak bir kratercik için­de son derece parlak bir ışıldama,bir diğerinde loş bir ışıldama ve onbeş saniye süren parlak kırmızı parlak­lıklar gözlemlenmiştir.

 

PosidoniusKrateri’nde, batı yakasındaki sırtın, üzerindeki seyrek bir bulutla birliktesarı aşıboyası ren­gine büründüğü görülmüştür.

Theophilus Krateri’nde, iki saat süreyle aralıklı süren bir parıltı, aydınlanma ve iç duvarın kararması, merkezi zirve üzerinde birinci kadirden bir parlama,kararmanın izlediği kırmızımsı bir parıltı, zirve üze­rinde birkaç dakika süren aydınlanma, iç duvarın te­pesinde parlama, zirvelere ve duvarlara vuran pem­bemsibir renk, merkezi dağlar üzerinde kavuniçi - pembe renkte bir parıltı görüldüğü rapor edilmiştir.

 

Madler Krateri’nin güneyinde, bir yelpaze gibi açılan kırmızılaşma ve bunu izleyen parlak bir alan gö­rülmüştür.

 

Tycho Krateri’nde, batıdaki dış meyilli yüzeyde nabız gibi seğiren beyaz bir parıltı gözlemlenmiştir.

 

Proclus Krateri’nde, kuzey duvarının kırmızı ve yeşil renklere büründüğü kuzey - batı duvarının ışıl ışıl olduğu; tüm kraterin aydınlanması;onbeş saniyelik ara­larla güney yarının aydınlanması; ons ekiz dakika sü­reyle kuzey - kuzeybatı duvarı üzerinde bir kırmızılık gö­rüldüğü rapor edilmiştir.

Bu liste böylece uzayıp gider. Daha başka listeler de vardır. Rapor edilmemiş olan sayısız gözlemler de mevcuttur. öte yandan,meydana gelen daha birçok tuhaf olay, daha bozuk olan görüş şartlarından dolayı hiçbir zaman gözlemlenememektedir.

 

 
Eklenme Tarihi : 29.11.2014 14:20:04
Okunma Sayısı : 1724

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz