Fotoğraf Galerisi
Yeni Ay Venüs Mars
Yeni Ay Venüs Mars
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 92
Toplam : 98
Ziyaretçi
 

BM raporu Küresel ısınmanın etkileri ciddi

Japonya'da biraraya gelen biliminsanları ve yetkililer BM raporunun iklim değişikliğinin dünya üzerindeki etkileri konusunda şu ana dek yayımlanan en kapsamlı rapor olduğunu vurguladı.

BM İklim Paneli'nin üyeleri raporun küresel ısınmanın etkilerinin boyutu hakkında güçlü kanıtlar sunduğunu vurguladı.

Raporun özetinde şimdiye dek yükün doğal sistemler üzerinde olduğu, ancak insanlar üzerinde giderek büyüyen etkisinden kaygı duyulduğu söyleniyor.

Raporda, "Artan sıcaklıklar sağlığımızı, evlerimizi, gıdamızı ve güvenliğimizi tehdit ediyor" denildi.

İklim değişikliği raporu üzerinde Japonya'nın Yokohama kentinde yapılan yoğun müzakerelerin ardından uzlaşma sağlandı.

Bu rapor, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) küresel ısınmanın nedenleri, etkileri ve çözümler konusunda yayımladığı ikinci çalışma oldu.

Çalışmada birinci raporun yayımlandığı 2007'den bu yana küresel ısınmanın etkilerine dair bilimsel kanıtların neredeyse iki katına ulaştığı vurgulandı.

Raporda, "ısınmanın artan boyutları ağır, yaygın ve gergi döndürülemez etki olasılığını arttırıyor" denildi.

IPCC Başkanı Rajendra Pachauri Yokohama'da düzenlediği basın toplantısında "Bu gezegendeki hiçkimse iklim değişikliğinin etkilerinden muaf olmayacak" dedi.

'Bilmiyordum demek bahane değil'

Raporun yazarlarından Dr. Salimül Hak da "Bundan önce neler olduğunu biliyorduk. Ama artık bunun yaşandığına ve gerçek olduğuna dair güçlü kanıtlarımız var." dedi.


Dünya Meteoroloji Örgütü Başkanı Michel Jarraud da daha önce insanların dünyanın iklimine bilgisizlik nedeniyle zarar vermiş olabileceklerini vurguladı ve "Artık bilmiyordum demek iyi bir bahane değil" diye konuştu.

Raporda iklim değişikliğinin önümüzdeki 20 ila 30 yıl içinde doğal sistemler üzerindeki muhtemel etkileri ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Tehdit altındaki doğal sistemler arasında Kuzey Kutbu'ndaki buz denizi ve mercan kayalıkları da var.

Raporda denizler ve tatlı su sistemleri üzerindeki etkilerden de bahsediliyor.

Daha asitli bir hale gelecek okyanusların mercan kayalıklarını ve bu kayalıklardaki doğal yaşamı tehdit edeceği vurgulanıyor.

'Gıda üretimi düşecek, talep artacak'

Karada da sıcaklıklar arttıkça hayvanların, bitkilerin ve diğer türlerin daha kuzeye, kutuplara doğru harekete geçeceği söyleniyor.

Yıllar ilerledikçe insanların da küresel ısınmadan giderek artan oranda etkileneceği belirtiliyor.

Kaygı duyulan alanlardan biri gıda güvenliği.

Mısır, pirinç ve buğday üretiminin 2050'ye dek olumsuz etkileneceği ve o zamana dek 9 milyara ulaşacak dünya nüfusunun gıda talebinin de artacağı tahmin ediliyor.

Sel felaketleri ve sıcaklardan kaynaklanan ölümlerin de artacağı vurgulanıyor. Kısa vadede daha yoksul ülkelerin olumsuz etkileneceği, ancak zengin ülkelerin de bu olumsuz etkilerden muaf kalamayacağı söyleniyor.

 
Eklenme Tarihi : 20.11.2014 17:51:23
Okunma Sayısı : 1559

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz