Fotoğraf Galerisi
Ay Tutulması
Ay Tutulması
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 21
Toplam : 24
Ziyaretçi
 

Bodrum-Arşiv- Depremi Bulutlara Bakarak Bilen Adam, Nasa'da Konuşacak

AmerikanUlusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzmanları tarafından kurulan GeocosmoAraştırma Merkezi Vakfı, 10- 12 Aralık'ta NASA Ames Research Centre dayapılacak sempozyumla, Küresel Deprem Tahmin Projesi'ni (Global earthquakeForecasting Sysytem) dünyaya tanıtacak. 

BBC, ABC gibi uluslararası büyüktelevizyon kanalları ve basının yer alacağı tanıtım programında, Bodrum'dayaşayan Fransız asıllı Türk vatandaşı Uluslararası Deprem Ön SinyalleriKurumu'nun Başkanı Ronald Karel (60) de yer alacak. Küresel Deprem TahminSistemini, Orient Express gibi muhteşem bir trene benzettiğini belirten Karel,"Bu tren 10 Aralık 2014 tarihinde halka sunulacak. Bu trende Türkiye'denbirçok kişi ve kuruluş yer almalı, fırsat kaçmadı" dedi.

NASA'DA BİR TÜRK DEPREM BULUTLARINIANLATACAK

Karel sadece toplantıya katılmayıpaynı zamanda 11 Aralık 2014 tarihinde Californiasaatiyle 15.00'dte 'YeryüzüneYakın Bölgelerde Oluşan Deprem Bulutları' konulu bilimsel makalesini tanıtacak.Bilim dünyasına girecek olan 'iyonize deprem bulutları' hakkında 45 dakikalıkkonuşma yapacak olan Karel, ayrıca iki posterle sempozyuma renk katacak. NASAuzmanları, konferansı dünyaya tanıtmak amacıyla canlı yayın yapılabilmesi içinçalışmalara başladı. Sempozyumu tanıtmak amacıyla kurulan web sitesinde RonaldKarel 'in biyografisinde ilk 'iyonize bulutlar' teorisini 'meteoquake' adıyla1970'lerde Aşkale-Erzurumda hazırladığına da yer verildi.

3 AY NASA'DA KALACAK

Ayrıca Küresel Deprem Tahmin Projesiçerçevesinde Ronald Karel ve eşi Gülay Yılmaz Karel, tüm masrafları karşılanmaküzere üç aylık bir süre için NASA'ya davet edildi.NASA lojmanlarında kalacakolan Karel Çifti, California'da başta Seti Enstitüsü olmak üzere NASA'nındeğişik bölümlerde staj görecek. NASA Ames Başkanı Pete Worden tarafındandesteklenen projede Karel'in 2015 tarihinde kurumda yüksek bir mevkide görevalacağı belirtildi.

 'NASA TRENİNDE TÜRKİYE MUTLAKA OLMALI'

Hindistan, Peru, Alaska, İtalya,Yunanistan, Tayvan, Endonezya ve Şili başta olmak üzere dünyanın birçokülkesinde yer istasyonları kuracak olan araştırma merkezi, NASA, NOAA veEUMETSAT'ın uydularından da faydalanarak deprem ön sinyalleri konusunda dünyadabir ilk gerçekleştirecek. KAREL, DHA muhabirine yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

"Bu proje dünyanın en önemlideprem araştırma projelerinden birisidir. Bu projede yer aldığım için Türkiyeve bilim adına çok mutluyum. Ben Küresel Deprem Tahmin Sistemini, OrientExpress gibi muhteşem bir trene benzetiyorum. Bu tren 10 Aralık 2014 tarihindehalka sunulacak. Bu trenin içerisinde olmak lazım diye düşünüyorum. Şu anbirinci sınıftayım, daha yer var. Eğer ülkemiz tarih yazmak istiyorsa ve ilerdebu projeye katılmadığı için pişmanlık duymak istemiyorsa, muhakkak bu trenebinmesi lazım. Vagonlarda daha yer var. Lakin dünyanın birçok ülkesinden resmikurum veya özel büyük şirketler adlarını duyurmak için sponsorluk için müracaatetmeye başladılar.NASA başkanı adını projeye ilave etti. Lütfen biraz vizyonsahibi olan şirket yöneticilerin ve kamu kuruluşların ilerde trenin arkasındankoşmamaları için 10 Aralık 2014 tarihine kadar bana müracaat etmelerini arzuediyorum."

 

Karel hazırlanmakta olan KüreselDeprem Tahmini Projesi'nin hayata geçmesiyle erken uyarı sisteminde olduğu gibideprem olmadan 5- 10 gün önce haber verebileceğini belirtti.

KİMLER KATILIYOR

Proje Başkanı Friedemann Freund veNASA Başkanı Pete Worden yanısıra deprem ön sinyalleri konusunda konuşmayakatılacak isimler arasında Hindistan'dan Rakesh Ramada, NASA'dan Nevin Byrant,John Spritzer, İtalya Cagliari Üniversitesi'nden Luca Piroddi, Kanada'danRobert Theriault, İran Deprem Araştırma Merkezi Başkanı Mohammad Mokhtari,Moskova Devlet Üniversitesi'nden Vyasheslav Kunitsyn, Peru'dan Jorge Heraud,Chapman Üniversitesi'nden Ramesh Singh ve daha dünyanın birçok ülkesindengelecek olan onlarca akademisyen katılacak. Quakesat'ın Başkanı Tom Bleier detoplantıya son anda katılacağını ifade etti. Geohazardsociety.org web sitesihemen hemen her gün güncellenmekte, gerek konuşmacı gerekse posterlerin sayısıdurmadan artmaktadır.

 
haberler.com
 
Eklenme Tarihi : 02.12.2014 00:24:09
Okunma Sayısı : 1664

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz