Fotoğraf Galerisi
Ay Tutulması
Ay Tutulması
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 26
Toplam : 29
Ziyaretçi
 

CERN'de yeni keşif

Keşif, Cenevre yakınlarındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda (BHÇ) yürütülen ATLAS deneyinden elde edilen veriler kullanılarak yapıldı.

13 Aralık'ta Cern bilimadamları, parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen ve "Higgs Boson" adlı atomaltı parçacığının izini bulduklarını ancak elde edilen verilerin keşif olarak nitelenemeyeceğini açıklamıştı.


Chi_b (3P) olarak adlandırılan yeni parçacık, Higgs Boson'dan farklı olarak iki kısımdan oluşuyor. “Alt tanecik” diye bilinen temel parçacık ve bu parçacığın karşıt taneciği. Bu iki tanecik bir araya geldiğinde atom çekirdeklerini bir arada tutan gücü oluşturuyor.Bilimadamları, yeni parçacığın atomların içindeki çekirdekleri bir arada tutan gücü anlamalarına olanak tanıyacağını bildirdi.

Parçacığın varlığını öngören bilimadamları, daha önce parçacığı gözleme şansı bulamamıştı. Chi_b (3P), BHÇ'nin bulduğu ilk parçacık oldu.


Henüz resmi olarak yayımlanmayan keşfin, bilimadamlarının elde ettikleri verileri yorumlamalarına yardımcı olarak Higgs Boson'u bulmalarını kolaylaştırması bekleniyor.


10 milyar dolarlık BHÇ, 14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan, “Büyük Patlama” ortamını yeniden yaratmayı amaçlıyor. Deney sırasında 27 kilometrelik tünel boyunca ayrı yönlerde iki proton hüzmesi veriliyor.


Işın demetleri ayrı istikametlerde, ışık hızına yakın bir süratle halka şeklindeki tünelde yol alıyor. Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışmasının ardından bilimadamları, kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi amaçlıyor.


Bilimadamları, çarpışma sırasında özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan veya kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak “Higgs 

parçacığı” diye adlandırılan parçacıkların varlığının kanıtlamaya çalışıyor.


Fizikçi Peter Higgs'in, temel parçacıkların kütle kazanmasını açıklayan kuramından adını alan "Higgs Bosonu", 1993 yılında Nobel ödüllü fizikçi Leon Lederman tarafından "tanrı parçacığı" olarak da adlandırılmıştı.

 
Eklenme Tarihi : 20.11.2014 00:13:35
Okunma Sayısı : 1856

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz