Fotoğraf Galerisi
Ay,Venüs.Uranüs,Mars-2-
Ay,Venüs.Uranüs,Mars-2-
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 105
Toplam : 113
Ziyaretçi
 

DNA'nızı uzay kapsülüyle Ay'a gönderin...

2024'te Ay'ın güney kutbuna inerek sondaj çalışmaları yapmayı hedefleyen Lunar Missin One, en yeni özel uzay projesi. İngiltere merkezli proje, Ay'da 20 ila 100 metre derinliğinde sondaj yaparak mineral toplamayı ve Ay ile Dünya'nın oluşumu hakkında önemli bilgilere ulaşmayı amaçlıyor.

10 yıl sonrası için planlanan görev için Kickstarter'da kampanya başlatan Lunar Mission One, ön çalışmalar için 950 bin dolar toplamayı hedefliyor. Proje mimarları, destek bulabilmek için bağış yapacak herkesin DNA'sını zaman kapsülleri için Ay'a göndermeyi vaat ediyor.

95 dolardan başlayan bağışlarla, projeye destek verecek kişiler Ay'a fotoğraflarını, videolarını ve anılarını gönderebilecek. 300 dolar karşılığında ise saçınızdan bir tutamı Lunar Mission One kapsülüyle beraber Ay'a ateşleyebileceksiniz. 5 bin dolara kadar çıkan bağışlar, Ay modülüne adınızın yazılması ve modülü taşıyacak roketin ateşlenmesini izlemeye kadar birçok seçenek sunacak.

Hayatın kökenlerine uzanan bilgi

Lunar Mission One, yıllar sürecek yoğun bağış kampanyası kapsamında 780 milyon dolar elde etmeyi amaçlıyor. Eğer dünya nüfusunun yüzde 1'i projeye bağışta bulunursa, projenin 4.7 milyar dolar elde etme potansiyeli bulunuyor.

Lunar Missions şirketiyle aynı adı taşıyan derneğin kurucusu olan David Iron, başarılı olması halinde düzenleyecekleri görevin Ay ve Dünya'nın kökenlerini anlamakta çok büyük katkısı olacağını ifade etti. Iron, Apollo görevleriyle uzay keşfine merak kazanan neslin yeni görevlerle şimdiki nesile ilham vermesi gerektiğini söyledi.

Iron, bu hafta içinde açıklanmasına rağmen, Ay'ın güney kutbunda sondaj yapma fikrinin 7 yıldır var olduğunu belirtti. Iron, planladıkları gelirin üzerine çıkmaları halinde kazancın bilim ve teknoloji etkinlikleri için kullanılacağını belirtti.

Kaynak: Al Jazeera

 
Eklenme Tarihi : 20.11.2014 18:06:20
Okunma Sayısı : 1382

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz