Fotoğraf Galerisi
Ay Tutulması
Ay Tutulması
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 76
Toplam : 82
Ziyaretçi
 

Geminid meteor yağmuru...

NASIL OLUŞUYOR?

Söz konusu meteor yağmuru, 3200 Phaethon adlı sönük birkuyrukluyıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığıkaya parçaları sonucunda oluşuyor. Dünya bu parçaların arasından geçerken,bazıları atmosferde parçalanıyor ve bu olay dünyadan da izlenebiliyor. İkizler(Geminid) takımyıldızından saçılıyormuş gibi göründüğü için adını da bu yıldızgrubundan alır.

 Dünya, Geminid meteor yağmuruna kilitlendi

TÜRKİYE'DEN DE GÖRÜLECEK Mİ?

Dünya üzerinde, hem Güney Yarımküre hem de KuzeyYarımküre'den izlenebilecek. Havanın bulutsuz ve temiz olması, ışık yoğunluğuaz olan bir bölgede bulunmanız yeterli. Ancak İstanbul gibi metropollerin,ikinci kriteri karşılama ihtimali maalesef mümkün değil.

 

YILIN HANGİ DÖNEMİNDE GÖRÜLÜYOR?

Her sene 4-17 Aralık tarihleri arasında görülüyor. Zirveyaptığı 13-14 Aralık'ta, saatte yaklaşık 120 meteor gözlemlenebiliyor.Saniyedeki hızı 35 kilometre olan meteorları 1-2 saniye boyunca çizgi halindegörmek mümkün. Genellikle beyaz görünseler de sarı, yeşil ve mavi renklerde dekarşınıza çıkabilir.

 

EN NET HANGİ SAATLERDE GÖRÜLÜYOR?

En net görüldüğü saatler, tam karanlığın başlamasından tamkaranlığın bitişine kadar. Yani güneş battıktan 1.5 saat sonra başlayan vegüneş doğmadan 1.5 saat öncesine kadar süren periyotta meteorlar daha netseçilebilecek.

 

HALK ARASINDA YILDIZ KAYMASI OLARAK BİLİNİYOR

Antalya’daki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. HalilKırbıyık, Mars ile Jüpiter arasında bulunan asteroit kuşağındaki cisimlerinzaman zaman gezegen çekimlerinden dolayı yörüngelerinden çıkabildiklerinibelirtti. Prof. Dr. Kırbıyık, böylece göktaşlarının Güneş sisteminedağıldığını, bazılarının Dünya üzerine düştüğünü ve bunların çoğunun daatmosferde yandığını söyledi. Prof. Dr. Kırbıyık, halk arasında ’yıldızkayması’ olarak bilinen göktaşı yağmurunun, çıplak gözle gece karanlığında,ışık yoğunluğunun az olduğu ve bulutsuz havada izlenebileceğini belirtti.


Hürriyet

 
Eklenme Tarihi : 14.12.2015 18:52:22
Okunma Sayısı : 1434

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz