Fotoğraf Galerisi
Pleiades
Pleiades
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 94
Toplam : 100
Ziyaretçi
 

İçinde yaşadığımız evren bir göz yanılması mı...

yıldız-uzay-03-04-15


İçinde yaşadığımız evren sadece bir göz yanılması mı? Bir grup Avusturyalı bilim insanına göre, bu senaryo oldukça olası.


Aslında bu teori yeni değil. 1990'lı yıllarda Fizikçi Dr. Gerard 't Hooft ve Dr. Leonard Susskind'in genel görelilik ve kuantum fiziği temel tutarsızlığı çözmek adına başlattıkları çalışmaları sonucunda "holographic principle"ı (hologram prensibi) ortaya atmışlardı.


Bu teoriye göre, evren kozmolojik ufukta iki boyutlu bir bilgi yapısı olarak görülebilir ve gözlemlediğimiz üçüncü boyut sadece düşük enerjide geçerli bir açıklamadır. 


Kozmolojik ufkun sonsuz alanı bulunduğunun altını çizen bu teori, kozmik ufkun zamanla büyüdüğü için kozmolojik holografinin matematiksel olarak kesinlik kazandığını iddia eder.Söz konusu teoriyi kanıtlamak için çalışmalar yürüten Viyana Üniversitesi akademisyenleri, evrenin sınırları ve limitleri olduğunu ve bu durumunda "holographic principle"ı desteklediğini belirtti.


Ekip adına açıklamalarda bulunan Dr. Daniel Grumiller, teorinin doğru olması için düz uzay-zamanında da uygulanabilmesi gerektiğine dikkat çekiyor ve çalışmalarının bu alanda yoğunlaşacağını belirtiyor.

 
Eklenme Tarihi : 13.08.2015 19:19:55
Okunma Sayısı : 1279

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz