Fotoğraf Galerisi
Ay
Ay
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 37
Toplam : 40
Ziyaretçi
 

Küresel Isınma Kutupların Yerini Değiştiriyor

Küresel ısınmanın iklim ve yaşam üzerindeki etkileri yaygın bir biçimde konuşulmakta ve yazılmakta. Pek bilinmeyen başka bir etkisi, Dünya eksenini, bir başka deyişle kutupların yerini, değiştiriyor olması. 9-12 Aralık 2013'te San Francisco'da yapılan Amerika Jeofizik Kongresinde, Austin Texas Üniversitesinden Jianli Chen tarafından sunulan ilginç bir bildiri bu etkinin sonuçlarını anlatmaktaydı.

Küresel ısınma, buzullarrın erimesi ve buz sularının yayılmasıyla Dünya'nın kütle dağılımını ve dönme ataletini, bu da Dünya'nın eksenini ve kutupların konumunu değiştirmekte. Bu olay tersten yorumlandığında, kutup konumlarındaki kaymaları ölçerek (ki bu kolay bir iştir) eriyen buz miktarını kestirmek de mümkün.

Dünya'nın ekseni, yani kutupların konumları iki bilinen etkiden dolayı değişmekte. Bunlardan biri Chandler etkisi olarak bilinmekte. Diğeri de Güneş çevresindeki eliptik dönmesinin bir sonucu. Fizik yasalarının açıkladığı bu iki etkinin dışında bir etki daha var. O da son buzul çağından sonra büzülmüş olan Dünya kabuğunun ısındıkça yavaşça genişliyor olması sonucu, kütle dağılımının değişmesi.

Kuzey kutbunun konumu 1899 yılından beri çok duyarlı olarak belirlenmekte. Kutup noktası her yıl 10 cm kadar 70 derece batı boylamı boyunca Güneye kaymakta. Bu kayma Dünya kabuğunun genişlemesi ile açıklanmakta. Fakat 2005 yılından beri bu kayış ani denebilecek bir biçimde Doğuya doğru yön değiştirdi ve hızını da yılda 1,2 metreye çıkardı.


Chen ve ekibi bu değişikliği bilgisayar benzetimleri ve NASA'nın GRACE uydusu verilerini kullanarak incelediler. Grönland, Antarktika ve diğer yerlerdeki buzulların erimesi ve deniz suyu yükselmesinin sonuçları ile veriler bire bir uyuştu. Deniz seviyesindeki yükselme, kutup noktasının Doğuya doğru kaymasını %90 oranında açıklamakta.

Hesaplara göre en büyük katkı Grönland buzullarının erimesinden geliyor. Yılda 250 gigaton yani 250 milyar ton buzunu erime sonucu kaybeden Grönland'ı yılda yılda 194 milyar tonla dağlardaki buzullar, 180 milyar tonla da Antarktika buzulları izliyor.
İklim değişikliği ölçüsünün böyle ölçülebiliyor olması, bilimcilere küresel ısınma ve sonuçları ile ilgili başka bir araç vermekte.

Kaynakça:
http://www.newscientist.com/article/dn24755-earths-poles-are-shifting-because-of-climate-change.html#.Uq4ITfQW29E

 
Eklenme Tarihi : 10.04.2016 02:06:30
Okunma Sayısı : 1975

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz