Fotoğraf Galerisi
Ay
Ay
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 27
Toplam : 32
Ziyaretçi
 

Kuyrukluyıldızda yaşamın kaynağı bulundu

Philae uyuyor olabilir, ama Rosetta görevi devam ediyor. Çuryumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızına inişini gerçekleştiren ve daha sonra enerjisi tükenen Philae modülü, kuyrukluyıldızda mışıl mışıl uyumaya devam ediyor. Ancak modülün inişini sağlayan yer mürettebatı, son 1 haftada önemli bulgular elde etti. Böylece mürettebat, Philae modülünün Rosetta uydusundan ayrılmasından, enerjisinin tükendiği ana dek yaşadıkları ile, mevcut konumu hakkında da fikir sahibi oldu.2 SANİYELİK TESPİT: KUYRUKLUYILDIZ

TOZLA KAPLI

Radikal gazetesinden Eda Utku’nun haberine göre ’dan Engadget'dan Mariella Moon’un 22 Kasım tarihli haberinde, Philae’nin kuyrukluyıldıza inmesini sağlayan yer mürettebatı, kuyrukluyıldızın yüzeyini 3 boyutlu olarak görüntülemeyi başardı. Yerden 2 mil yüksekte çekilen görüntüler, modülün yüzeye inmesinden önceki 1 saatte toplandı. Daha sonra yere inen modülün ayak kısmındaki sensörleri iniş sesini kaydetti. İniş sırasında kaydedilen 2 saniyelik ses sayesinde bilim insanları, kuyrukluyıldızın yüzeyinin muhtemelen birkaç santimlik toz tabakası ile kaplı olduğunu, tozun altında ise ‘sertleşmiş buz tozu tabakası’ olduğunu tespit etti.

YAŞAMIN KAYNAĞINI BULDU

Modülün iticilerinde yaşanan bir arıza sebebiyle iniş ilk seferde mümkün olmamış, Philae ineceği yerden 2 kez sekmişti. Bunun üzerine başka bir yere inmiş, inişi beklenenden daha geç gerçekleşmişti. Philae indiği yerden örnekler toplamış ve sonuçlarını incelenmek üzere Dünya’ya göndermişti. Şimdi de bu örneklerden çıkan sonuçlar açıklandı. Philae’nin topladığı örnekler sayesinde, kuyrukluyıldızın üzerinde organik moleküller bulunduğu ve karbon içerdikleri ortaya çıktı. Karbon ise, Dünya’da yaşamı başlatan yegane molekül idi.

 
Eklenme Tarihi : 25.11.2014 19:18:21
Okunma Sayısı : 1508

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz