Fotoğraf Galerisi
Messier 20 ve 8
M20-8
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 31
Toplam : 37
Ziyaretçi
 

Lovejoy kuyruklu yıldızı 11.500 yıl sonra yeniden Dünya’ya geliyor

'Yeşil kuyurkluyıldız' olarak da bilinen Lovejoy kuyrukluyıldızı, Çarşamba günü Dünya'nın çok yakınından geçecek

En son 11.500 yıl önce yaşanan ve binlerce yıl daha yaşanmayacak doğa olayına Çarşamba günü şahit olmak mümkün olacak. Lovejoy ya da Yeşil Kuyruklu yıldız olarak bilinen cisim, 14 Ocak Çarşamba günü Dünya ’ya çok yakın bir noktadan geçecek. Aradaki mesafe 70 milyon kilometre olacak. Ancak kuyrukluyıldızı önümüzdeki 2 hafta boyunca görebileceğiz. En son 11.500 yıl önce yaşanan bu yakınlaşma, bir daha ancak 8.000 yıl sonra mümkün olacak. Açık bir gecede belirecek olan Lovejoy Kuyrukluyıldızı, çıplak gözle bakıldığında sadece küçük, parlak bir leke gibi görünecek. Eğer küçük bir teleskop ya da dürbünden bakılırsa görüntü yumuşar ve kuyrukluyıldız parlayan küçük mavimsi yeşil bir top gibi göreülebilir.

İngiliz Telegraph gazetesine konuşan Popüler Astronomi Topluluğu (Society for Popular Astronomy) başkan yardımcısı Robin Scagell “Birkaç gece önce kuyruklu yıldıza bakıyordum. Bir dürbün ile baktığınızda görebileceğiniz, daire şeklinde ve bulanık bir top. En güzeli de şafak vakti veya gün batımında değil de, gece çok daha iyi görünüyor olması. Bazı insanlar birkaç gündür kuyrukluyıldızın fotoğrafını çekmeye çalışıyor. Ama şimdi telefoto lens kullanarak, nispeten kısa bir pozlama süresiyle güzel bir fotoğrafını çekebilirsiniz” dedi.

Kuyrukluyıldız 17 Ağustos 2014’te Avusturalyalı astronom Terry Lovejoy tarafından keşfedilmişti. Bu yüzden de kuyrukluyıldıza kâşifin soyadı olan, “Sevginin verdiği mutluluk” anlamındaki Lovejoy adı verildi.
Lovejoy Kuyrukluyıldızı, ‘uzun dönem’ kuyrukluyıldızlarına mensup. Bu da Güneş sisteminin sınırları arasında yaptığı yolculukların çok uzun sürdüğü anlamına geliyor. Kuyrukluyıldızın buzlu çekirdeğinin yaklaşık 4.8 kilometre uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor. Öte yandan ‘coma’ adı verilen, gaz ve tozdan oluşan baş kısmı ise 643 bin kilometreyi buluyor.
 
Eklenme Tarihi : 11.01.2015 12:54:04
Okunma Sayısı : 3063

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz