Fotoğraf Galerisi
Samanyolu
Samanyolu
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 119
Toplam : 123
Ziyaretçi
 

Mağara duvarında insana ait olmayan 8000 yıllık el izi bulundu


Sahara çölündeki bir mağaranın kaya duvarında, yaklaşık 8000 yıllık izler bulundu.


Sahara çölündeki bir kaya duvarında, yaklaşık 8000 yıllık el izi resimleri bulundu. Uzmanların düşüncelerine göre kesinlikle insana ait olmayan bu izler, yeni bir araştırmanın ortaya çıkardığı Çöl Gözcü Kertenkelesi’nin şablon ile yapılmış el veya ön ayak izleri. Bu minik kertenkele ellerinin, antik çağ sanatçılarının kırmızı, sarı, portakal ve kahverengi pigmentler kullanarak etrafını şablon yaptıkları yetişkin insan elleri resimleri ile kaynaşmış durumda olduğuna işaret ediliyor.

Antikçağ insanlarının neden hem insanların hem de bu kertenkelelerin ellerini şablon olarak kullandıkları konusu henüz belirsiz olsa da; bulguların 8000 yıl önce Sahara’da yaşamış gizemli insanlar hakkında ipuçları sağlayabileceğine dikkat çekiliyor.

İngiltere, Cambridge üniversitesindeki McDonald Arkeolojik Araştırma Enstitüsü’nde Bilimsel Araştırma Kurumu Asistanı ve bu çalışmanın da rehber araştırmacısı olan Emmanuelle Honoré:

“Bu, tarih öncesi insanlara ilişkin düşünme şeklimizi tamamen değiştiriyor. O dönemde ve bu bölgede, bu kadar girift uygulamaları olduğunu hiç hayal etmemiştik" diyor.


Araştırmalar ilk başladığında, bu büyük ve küçük el izlerinin, yetişkin insan ve bebek elleri olduğu varsayılmış. 13 bebek elini inceledikten sonra ise Honoré, bu ellerin bebeklere ait olmadığına karar vermiş.

Mısır’daki, Sahara çölünün Libya tarafına yakın bölümündeki Wadi Sura denilen sığınak mağarayı, 2006’da ilk ziyaret ettiğinde, gözüne çarpan çok sayıda küçük el izlerinin kendisini şok ettiğini söyleyen Honoré ekliyor:

“İnsan bebeğinin elleri olmak için fazla küçük, uzun ve inceydi. İnsanların parmakları ise hemen hemen avuçları ile aynı uzunlukta olur. Bu nedenle, birkaç yıl sonra bu düşünce takıntı haline geldi ve her gün düşünmeye başlayınca, test yapmaya karar verdim. Önce yeni doğmuş yeğen ve kuzenlerimin elleri ile kıyasladım. Bir kez daha bebek eli olmak için çok küçük olduklarını gördüm ve emin olmak için daha fazla sayıda örnek gerektiğine kanaat getirdim”.


Kuzey Fransa’daki Lille Üniversitesi Hastanesi ile çalışan Honoré, mağaradaki minik el izlerini, 25 prematüre ve 36 da normal doğup yaşamaya devam etmiş bebeğin el ölçüleri ile karşılaştırdı. Çok sayıda parametre, bu minik ellerin, insana ait olmadığını gösterince; ekip kendi araştırması yüzünden hayrete düştü çünkü akıllarına gelen soru “Eğer bebeklere ait değillerse, neye aitler?” olmuştu.

Minik eller ve parmakların pozisyonu, izden ize farklılık gösteriyordu. Bu da ekibe bunların esnek ve eklemli eller olduğunu düşündürdü, Kil ya da tahta gibi sabit maddelerden yapılan kalıplar olma olasılığı da ortadan kalkmıştı.

Honoré ilk olarak bunların maymun ya da primatlara ait olabileceğinden şüphelendi. Fakat baktığı binlerce maymun elinden hiçbiri Wadi Sura’daki izlere benzemiyordu. Zambia’daki bir timsah çiftliğinde araştırma yaparken, Sura’daki izlerin bir sürüngene ait olduğunu anladı.

Çöl Gözcü Kertenkelesi’nin (Varanus)  ön ayakları ise duvardaki el izlerine en yakın olanıydı. Bebek timsah da olabilirdi ama o çağlarda, çölde timsahlar yaşamıyordu yani bir insanın onu Nil’den veya başka bir sulak bölgeden oraya taşımış olması gerekiyordu.  

Tarih öncesi başka kültürlerde de insanlar hayvanları kaya sanatı için şablon gibi kullanmıştı. Örneğin Aborjinler, Avustralya’daki Carnarvon Gorge ve Tent Shelter’da emu ayaklarını,  Arjantin’deki Las Manos Mağarası’nda da bazı kuşları şablon gibi kullanmışlardı.

Antik çağdaki insanların neden sürüngen ellerini kullandıklarının cevabının henüz netleşmediğini dile getiren Honoré; olası nedenleri çözümlemek için yeni bir araştırma üzerinde çalışmaya başladığını ifade ediyor.

Honoré;

“Sanırım biraz ihtiyatlı olmalı ve birini doğru kabul etmeden önce tüm hipotezleri keşfetmeliyiz” diyerek sözlerini noktalıyor.

*** Wadi Sura II, Libya Çölü’nün Mısır tarafında yer alıyor ve 2002 yılında araştırmacılarca keşfedilen bu ilginç mağara; 1992’de çıkarılan ‘İngiliz Hasta’ romanı ile popüler olmuş. 1993’te keşfedilen Wadi Sura I alanına da 10 km. mesafede yer alıyor.

http://www.mistikalem.com/

 
Eklenme Tarihi : 10.03.2016 18:04:43
Okunma Sayısı : 1638

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz