Fotoğraf Galerisi
M42 Orion
M42 Orion
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 129
Toplam : 136
Ziyaretçi
 

Mars’ın haritası oluşturuldu

Hem dijital hem basılı versiyonları bulunan haritanın, önümüzdeki on yıl içerisinde Mars’a gidişin temellerinin atılacağının bir mesajı olarak da algılanabilir. Harita, 2019′da Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) ExoMars görevinde de bulunacak bir İngiliz bilim insanı tarafından çizildi.

NASA’nın verilerinden oluşturulan haritada bulunan bölgenin, Birleşik Krallık’tan 40 kat büyük, Birleşik Devletler’e ise yüzde 7 oranında eşit büyüklükte bir alanı kaplamakta. Haritayı düzenleyen kartograf Chris Wesson, projenin Birleşik Krallık’ın haritasını çıkarmak gibi olduğunu, bar ya da kiliseler yerine kraterleri ve iniş alanlarının gösterildiğini söyledi.

Chris Wesson yaptığı açıklamada, en büyük sorunun çok fazla data verisi olduğunu belirtirken sözlerine şöyle devam etti; “Görüntüye yakınlaşabilir, bazılarının engebeli ve bazılarının düzlük olduğu kayalık zeminleri görebilirsiniz. Böylece geniş kraterler üzerinde çalışabilirsiniz. Benim en büyük görevim, arazinin düz alanlarda görünen ayrıntılarını kaybetmeden kraterlerin derinliğini ölçmekti.”


OS (Ordnance Survey) haritasının fikir babası, Londra’daki Birkbeck Üniversitesi’ndeki bilim adamı Dr. Peter Grindrod hakkında da konuşan Wesson, Grindrod’un, Mars’ın tipik bir haritasının çıkarılıp çıkarılamayacağı fikri üzerinde çalıştığını, bu konu hakkında konuştuktan sonra ise gelecekteki Mars misyonlarında da haritalama çalışmaları için bu adımın bir baz olabileceğinin iyi bir fikir olduğuna karar verdiklerini açıkladı.

Haritalama sürecinde Dr. Grindrod’a OS (Ordnance Survey) destekte bulundu. Wesson bu haritanın bir gün birileri tarafından Mars’ta gezerken kullanılacak olmasının inanılmaz bir şey olduğunu ve bu haritanın önümüzdeki beş ya da on yıl içindeki Mars misyonlarında kullanılabileceğini belirtti. Wesson ayrıca, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA), 2018′de Mars’ta yaşam arayışı misyonu ExoMars konusunda da açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz Eylül ayında NASA, Mars’ta donmuş halde su bulunduğunu açıklamış, ardından da 2030 yılında insanların Mars’ta yaşayıp çalışabileceği ile ilgili bir rapor yayınlamıştı.


Haritanın büyük hali için tıklayınız

 
Eklenme Tarihi : 16.02.2016 15:40:20
Okunma Sayısı : 2551

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz