Fotoğraf Galerisi
AkrepYüreği
AkrepYüreği
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 13
Toplam : 15
Ziyaretçi
 

Mars okyanusu...

NASA bilim insanları tarafından yayınlanan bir çalışmaya göre, Mars’ta bir dönem Arktik Okyanusu’ndan daha büyük bir okyanus vardı. Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Mars’taki okyanus gezegenin Kuzey Kutbu’nun neredeyse yarısını kaplayacak kadar genişti.

“SUYUN DERİNLİĞİ 1,6 KİLOMETREYİ BULUYORDU”

Kızıl Gezegen’deki su miktarı hakkında tahminler içeren yeni araştırma, Mars atmosferindeki iki hafif farklı su formlarının (HDO ve H2O )gözlemlenmesi sonucu
hazırlandı. Araştırmaya göre, Kızıl Gezegen bir dönem, 137 metre derinliğe sahip suyla kaplıydı ve bu bazı bölgelerde 1,6 kilometre derinliğe ulaşıyordu.“GEZEGENDE BİR DÖNEM HAYAT VARDI”

NASA’nın çalışması Mars’taki suyun yüzde 87 kadarının uzayda kaybolduğunu ortaya koydu. Çalışmanın başyazarı Geronimo Villanueva, “Çalışmamız Mars’ta bir dönem ne kadar su bulunduğu konusunda somut bir tahmin içeriyor” dedi. Villanueva, “Bu çalışmayla, Mars’taki suyun geçmişinin daha iyi anlayabiliriz” şeklinde konuştu. Yazarlardan Michael Mumma ise “Mars’ın bu kadar fazla su kaybetmesi, gezegenin tahmin edilenden daha uzun süre suyla kaplı olduğunu gösteriyor. Bu da gezegende bir dönem hayat olduğu anlamına gelebilir” ifadelerini kullandı.
 
Eklenme Tarihi : 07.03.2015 16:21:35
Okunma Sayısı : 1327

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz