Fotoğraf Galerisi
M42
M42 Geniş Açı
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 83
Toplam : 89
Ziyaretçi
 

Mart Ayı Gökyüzü

Mart 2015

Gezegenler

Merkür: Ayın ortalarına kadarsabahları gündoğumuna yakın saatlerde doğu ufkun­da gözlenebilir. Parlaklığıgeçen aya göre bi­raz daha artmış olan Merkür’ü görebilmek için ufku açık,temiz bir havada gözlem yapmak gerekiyor. Ayın ikinci yarısında ge­zegenGüneş’e yakın olacak ve ufuktan fazla yükselmeyecek.

Venüs: Parlaklığıyla akşamgökyüzünü süslüyor. Ay boyunca gözlem için çok uygun konumda olacak ve Güneşbattıktan 3 saat sonrasına kadar batı ufku üzerinde kalacak. Ayın başındaMars’ın yakınında olacak. An­cak günler ilerledikçe aralarındaki uzaklıkartacak. 22 Mart’ta hilal evresindeki Ay’la yakın görünecek.

Mars: Ayın başında batıdaVenüs’le ya­kın konumda bulunacak gezegen ayın son haftasına kadar yaklaşık ikisaat gökyüzün­de kalacak. Gökyüzünde Güneşe doğru iler­lediği için son haftagözlem süresi bir saate kadar azalacak.

Jüpiter: Gecenin büyük bölümündegözlenebilen tek gezegen. Jüpiter, Güneş battığında doğudan yükselmiş oluyor. 2ve 3 Mart gecelerinde Ay’la yakın görünecek olan gezegen Dünya’ya yaklaştığıiçin görece parlak ve teleskoplu gözlemciler için uygun. Jüpiter, ayın sonhaftasından itibaren gün- doğumundan yaklaşık 2 saat önce batacak.

Satürn: Artık geceyarısındanitibaren gökyüzünde ve gündoğumuna kadar göz­lem için uygun konumda.Parlaklığını gün­den güne yavaş yavaş arttıracak olan geze­genin halkalarınınkonumu da teleskopla gözlem için uygun.


03 MartJüpiter ve Ay birbirine yakın görünümde

05 MartAy Dünya'ya en uzak konumunda (406.336 km)

12 MartSatürn ve Ay geceyarısından sonra birbirine yakın görünümde

19 MartAy Dünya'ya en yakın konumunda (357.732 km)

20 Martİlkbahar Ilımı (gece ve gündüz süreleri eşit)

21 MartVenüs, Mars ve Ay günbatımında batı ufkunda birbirine yakın görünümde

25 Mart Aldebaran veAy birbirine yakın görünümde

30 MartJüpiter ve Ay birbirine yakın görünümde

 
Eklenme Tarihi : 12.03.2015 23:43:52
Okunma Sayısı : 6607

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz