Fotoğraf Galerisi
Güneş 1
Güneş 1
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 78
Toplam : 85
Ziyaretçi
 

Nepal'de 7,9 şiddetinde deprem...

Korkunç depremin ardından bugün 6,7 büyüklüğünde artçı sarsıntı daha kaydedildi.
Nepal'de dün meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2230'a ulaştı. Nepalli yetkililer, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının Nepal'de 2169, Hindistan'da 61'e yükseldiğini açıkladı. Yetkililer ölü sayısının 10000 bulmasından endişe ediyor. Uluslararası yardım kuruluşu yetkilileri, ölü sayısının başkent ve civarındaki kentlede bulunan cesetlere göre hesaplandığını asıl can kaybının evlerin yüzde 80'inin yıkıldığı küçük yerleşim birimlerinde olduğunu belirtiyor.

 
Artçı sarsıntılar nedeniyle evlerine giremeyen Katmanduluların geceyi kentteki açık alanlarda geçirdiği bildirildi. Depremin merkez üssüne yakın yerleşim birimlerine giden yolların heyelan ve çatlaklar yüzünden kapandığı, bu nedenle buralara ulaşım sağlanamadığı aktarıldı. Bu yerleşim birimlerine ulaşılmasıyla ölü sayısının daha da artmasından endişe ediliyor.

Depremin Ardından Çığ Düştü

Türkiye saati ile 09.11 sıralarında yaşanan çok şiddetli sarsıntı ülkenin tamamında hissedilirken, komşu ülkeler Hindistan ve Bangladeş'i de etkiledi, Himalaya Dağları'nda çığa neden oldu. Dünyanın en yüksek zirvesi Everest'e tırmanmak isteyen dağcıların toplandığı ana kamp çığ altında kaldı, 8 kişi hayatını kaybetti. Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre hayatını kaybedenler dağcılar ve rehberler; bölgedeki ölü sayısı da çoğalabilir.

Yerin sadece 2 kilometre derinliğinde oluşan deprem ülkede 81 yıldan bu yana yaşanan en büyük deprem.


Şu an için kırsal kesimdeki yerleşimlerden gelen net bir bilgi yok, ölü sayısının artmaya devam edebileceği tahmin ediliyor.

Başkent sokaklarında çok sayıda enkaz var. Yıkılan yapılardan biri de, 19. yüzyıldan kalma Dharara Kulesi. Turistlerin kentin manzarasını görmek için çıktığı 62 metrelik kulenin enkazında 200'den fazla kişinin olduğu tahmin ediliyor.


Depremin neden olduğu panikle binalardan atlayan çok sayıda kişinin vücudunda kırıklar meydana geldi. Sosyal medyadan paylaşılan bazı fotoğraflarda Katmandu'daki bir caddede derin çatlaklar oluştuğu görülüyor.


6,7'LİK YENİ BİR DEPREM

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, 10 kilometre derinlikte meydana gelen sarsıntının merkezinin başkent Katmandu'nun 65 kilometre doğusu olduğunu açıkladı. Merkez, 6,7 büyüklüğündeki ve bu sığlıktaki bir sarsıntının 50 kilometre civarında hasara neden olabileceğini bildirdi.

 
Eklenme Tarihi : 27.04.2015 09:38:16
Okunma Sayısı : 1223

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz