Fotoğraf Galerisi
Messier 42
Messier 42
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 76
Toplam : 83
Ziyaretçi
 

Philae, organik moleküller buldu

Bilim adamları, geçen hafta, 10 yıl önce fırlatılan ve 67P'nin etrafında bir yörüngeye oturan Rosetta uzay aracının gövdesinden ayrılarak kuyruklu yıldıza konan Philae'nın, yıldızın yüzeyinden organik moleküller bulduğunu açıkladı.

Tespit edilen moleküllerin hangileri veya ne kadar komplike oldukları konusunda ise açıklama yapılmadı. Karbon içeren "organiklerin" Dünya'da yaşamın temelini oluşturduğu biliniyor.

Yapılan diğer incelemeler, kuyruklu yıldızın yüzeyinin, büyük ölçüde ince bir toz tabakasıyla örtülü buzla kaplı olduğunu gösteriyor.

Philae'den önemli keşif

Avrupa Uzay Ajansı'na (ESA) ait modül, 12 Kasım'da 67P Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına konmuştu. Çamaşır makinesi büyüklüğündeki Philae, kuyruklu yıldıza indikten 60 saat sonra pili tükendiği için uyku moduna geçmişti. Yüzeye indikten sonra iki kez sektiği tahmin edilen Philae'nin hedeflenin bölgenin yaklaşık 1 kilometre uzağına indiği ve bir kayanın gölgesinde kalmasından ötürü üzerindeki paneller güneş ışığı alamadığı için pilinin tükendiği açıklanmıştı.

Uzmanlar, kuyruklu yıldızın Güneş'e yaklaşması halinde, Philae'nin kendini yeniden şarj edebileceğini ümit ediyor.

Bir kuyruklu yıldıza ulaşan ilk araç özelliği taşıyan Philae'nin, 67P'nin yüzeyine inişi yaklaşık yedi saati bulmuştu. Rosetta ve Philae adına açılan sosyal paylaşım sitesindeki resmi hesaplardan ise yolculuğa dair tüm ayrıntılar, fotoğraflar ve gelişmeler anbean paylaşılmıştı. Philae'nin 67P'nin yüzeyine başarılı şekilde inişi, Twitter hesabından 17 dilde "Ben vardım. Yeni adresim 67P" tweetiyle duyurulmuştu.

67P kuyruklu yıldızını yakalamak için 10 yıl önce fırlatılan Rosetta, Jüpiter'in yörüngesine yakın uçan ilk uzay aracı. Ana enerji kaynağı olarak sadece güneş enerjisi panellerini kullanan Rosetta ile enerji tasarrufu için 31 ay boyunca hiç iletişim kurulmadı.

Philae, kuyruklu yıldız yüzeyinde görüntüler alıp ölçüm yaparak elde ettiği verileri Dünya'ya gönderecek. Modülün topladığı bilgilerin kuyruklu yıldızların yapısına ilişkin birçok soruya ışık tutması bekleniyor.

 
Eklenme Tarihi : 19.11.2014 15:21:56
Okunma Sayısı : 1508

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz