Fotoğraf Galerisi
M42 Orion
M42 Orion
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 22
Toplam : 25
Ziyaretçi
 

Türkiye’de dünyanın en eski aleti bulundu!

Yeni bulguların, insanların Afrika’dan Avrupa ve Asya’ya göçünün tahmin edilenden çok daha öne başladığını gösterdiği belirtiliyor.

BBC’nin haberine göre; Arkeologlar Anadolu topraklarının insanların diğer kıtalara göçü sırasında kullandığı en önemli yol olduğunu vurguladı ve Gediz Nehir yatağı çevresinin yerleşim yeri olarak kullanıldığını öne sürdü.

Arkeologların Quaternary Science Reviews akademik dergisinde yayınlanan makalesine göre, bulunan el aleti kuvarz taşından yapılma. Pembemsi bir rengi olan taşa “insan eliyle biçim verildiği” ifade ediliyor.

Kafatası parçası da bulundu

Araştırma ekibine liderlik yapan İngiltere’nin Royal Holloway Üniversitesi’nden Danielle Schreve, “Bu el aletinin ayakları üzerinde durabilen ilk insan homo erektus tarafından yapıldığını tahmin ediyoruz. Yaklaşık 1,17 ila 1,24 milyon yıl önce Gediz Nehri yakınlarına gelip yerleşmişler. Bölgede bir de homo erektus kafatası parçasına rastladık” dedi.

Daha önce Avrupa’da bulunan en eski insan kalıntılarına İspanya’da rastlanmıştı. Atapuerca’da bulunan 1,2 milyon yıllık ilk insan kemiklerinin Cebelitarık Boğazı üzerinden göç eden ilk insanlara işaret ettiği düşünülüyordu. Gediz Nehri yakınlarında bulunan yeni kalıntılarla birlikte ilk insanların Anadolu üzerinden de göç ettiğini ortaya koyduğu ifade ediliyor.

hurriyet

 
Eklenme Tarihi : 31.12.2014 08:43:07
Okunma Sayısı : 3270

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz