Fotoğraf Galerisi
Eagle Nebula
Eagle Nebula
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 102
Toplam : 109
Ziyaretçi
 

Uzay modülü Philae uyandı

Rosetta gemisiyle kuyruklu yıldıza inen modül, 60 saat çalışmış daha sonra güneş enerjisiyle çalışan pilinin bitmesi üzerine"uyku" konumuna geçmişti.

BBC Bilim muhabiri Jonathan Amos, kuyruklu yıldızın güneşe yaklaştığı için Philae'nın pilinin şarj olduğunu ve yeniden çalışmaya başladığını söylüyor.

Dünyadan 510 milyon kilometre uzaktaki kuyruklu yıldıza inmeyi başaran uzay modülü Philae, bir tepenin ardında kaldığından güneş panelleri çalışmamış ve pilini şarj edememişti.

67P/Çuryumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına araç indiren Avrupa Uzay Ajansı EPA'dan bilim insanları, Rosetta projesinin 2015'in sonlarına kadar sürmesini ve güneş sisteminin gizemleri hakkında daha fazla bilgi edinmeyi amaçlıyordu.

Ancak uzay modülünün şarj olamayan pilleri bitince planlar değişti.

Modüldeki Ptolemy aletinin gönderdiği fotoğraf ve ses kayıtlarını inceleyen İngiliz bilim insanları, kuyruklu yıldızın yüzeyinde karmaşık bir karbon bileşiğine benzeyen bir madde bulduklarını söyledi.

Organik bir madde olan karbon bileşiğinin tespiti, hayatı başlatan temel kimyasalları Dünya'ya kuyruklu yıldızların getirdiği teorisini destekleyebilir.

BBC'ye konuşan Ptolemy ekibinin lideri Profesör Ian Wright,"Yüzeyde organik (karbon) bileşimler olduğuna dair çok önemli işaretlere rastladığımızı kesinlikle söyleyebiliriz." dedi.

Wright sözlerine şöyle devam etti: "Kuyruklu yıldızın üzerinde önemli bulgulara rastladık. Ve bunlar basit bulgular değil. Yalnızca iki bileşik yok,açıkçası çok fazla bileşik, gelen sinyallerde çok fazla uç nokta var."

Minyatür laboratuvar Ptolemy

"Uç nokta"dan kasıt, aşağıdaki fotoğrafta da görülen grafikteki zirveler. Philae'deki Ptolemy adlı minyatür laboratuvar,tespit ettiği molekülleri bu grafiğe yansıtıyor.

Rosetta'dan çekilen fotoğraflar, Philae'nin kuyruklu yıldıza inişi sırasında bir toz bulutu oluştuğunu gösteriyor. Ptolemy'nin işte bu toz bulutu sayesinde çok fazla veri topladığı tahmin ediliyor.

Sondaj planı değişti

Philae'nin pili bitmeden önce bilim insanları sondaj konusunda bir karar vermek zorunda kalmıştı.

İki kere sondaj yapması planlanan modülün enerjisinin yalnızca bir sondaja yeteceği anlaşıldı ve öncelik Alman bilim insanlarının hazırladığı COSA Caletine verildi.

Ancak Philae'nin pili bitmeden önce İngiliz ekip de beklediği fırsatı yakaladı: Uzay aracı son gücüyle Ptolemy'nin içindeki fırını çalıştırdı ve içindeki tozları 200 derecede yakarak, çıkan gazı analiz etmeyi başardı.

Prof. Wright, bu deneyin başarıyla sonuçlandığını ve kuyruklu yıldızdaki karbon ve nitrojenin yapısı hakkında bilgi sahibi olabileceklerini teyit etti.

Bu da bize güneş sisteminin oluştuğu yıllarda neler yaşandığı konusunda bir fikir verebilecek.


Gezegenlerin güneşe ve dünyaya uzaklıkları

Merkür 58 milyon kilometre

Venüs 108 milyon kilometre

Dünya 150 milyon kilometre

Mars 228 milyon kilometre

Jüpiter 778 milyon kilometre

Satürn 1 milyar 426 milyon kilometre

Uranüs 2 milyar 872 milyon kilometre

Neptün 4 milyar 503 milyon kilometre

Dünyaya olan uzaklıklar (En yakın konumda iken - yaklaşık)

Merkür 77 milyon kilometre

Venüs 38 milyon kilometre

Mars 55 milyon kilometre

Jüpiter 620 milyon kilometre

Satürn 1 milyar 195 milyon kilometre

Uranüs 2 milyar 582 milyon kilometre

Neptün 4 milyar 350 milyon kilometre

milliyet & uzay bilim

 
Eklenme Tarihi : 14.06.2015 15:33:52
Okunma Sayısı : 1361

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz