Fotoğraf Galerisi
Messier 42
Messier 42
Tüm Fotoğraflar

Anket
Günün Sorusu
Sizce Ufo'lar Gerçek mi
 
   
Sayaç
Online : 72
Toplam : 76
Ziyaretçi
 

Yalnız Galaksi...


Hiçbir süper küme ve grupta yer almayan bu gizemli yapı, çok geniş bir boşlukta tek başına hareket ediyor. ‘NGC 6503’ adı verilen galaksi, Dünya’dan 18 milyon ışık yılı (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre) uzaklıkta bulunuyor. İçinde yaşadığımız Samanyolu’nun üçte biri büyüklüğünde olan ‘NGC 6503’, yaklaşık 30 bin ışık yılı genişliğe sahip ve milyonlarca yıldız barındırıyor.
GALAKSİ GİZEMLİ BOŞLUKTA SÜZÜLÜYOR

Uzmanlar, bu galaksinin, içinde bulunduğu devasa boşlukta,adeta çölün ortasına atılan bir bilye büyüklüğünde olduğunu belirtiyor. ‘NGC6503’, gözlemlenebildiği kadarıyla içinde başka hiçbir gök cismi bulunmayangizemli boşluk ‘Local Void’ (Yerel Hükümsüzlük) bölgesinde süzülüyor. Esrarlı‘Local Void’ boşluğu, yaklaşık 150 milyon ışık yılı genişliğinde inanılmaz birbüyüklüğe sahip.


ÖLÇÜLEMEZ BÜYÜKLÜKTE CENNET

Yazar Stephen James O’Meara, 2007’de çıkan ‘HiddenTreasures’ (Saklı Hazineler) kitabında, tuhaf konumu sebebiyle ‘NGC 6503’ü‘uzaydaki kayıp galaksi’ olarak nitelemişti. Hubble uzay teleskobu,güçlendirilmiş lensleriyle bu yıldız kümesini daha önce görülmemiş detaylarıylayeniden gözler önüne serdi. Güneş’in de yer aldığı yaklaşık 400 milyar yıldıza evsahipliği yapan Samanyolu, ‘ölçülemez büyüklükte cennet’ anlamına gelen‘Laniakea’ süperkümesinin bir kolunda yer alıyor. NASA’daki uzmanlar, hiçbiryere bağlı olmadan uçsuz bucaksız boşlukta ilerleyen ‘NGC 6503’ün gizeminiçözmeye çalışıyor.

 
Eklenme Tarihi : 11.06.2015 20:06:44
Okunma Sayısı : 1364

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
Yorumunuz